اصلاح‌طلبان به‌دنبال مهندسی انتخابات شوراها/ دلیل عجیب رد صلاحیت خانم راستگو!

گروه سیاسی جهان نیوز: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از آن جهت که به‌طور مستقیم با ایجاد رفاه و آسایش بیشتر برای مردم آن منطقه ارتباط دارد و دخالت دادن نگاه سیاسی و جناحی به این بخش مدیریتی که بیشتر وظایف اجتماعی و فرهنگی را بر دوش می‌کشد باعث آسیب شدید به سیر وظایف محوله به آن خواهد شد.

در پی رد صلاحیت مشکوک عده‌ای از اعضای سابق شورای شهر و همچنین تأیید عده‌ای دیگر که هر دو جای تأمل بسیار دارد گفت‌وگویی داشتیم با آقای پرویز سروری عضو شورای اسلامی شهر تهران و علت این اتفاقات را از او جویا شدیم.

تحلیل شما از از رد صلاحیت اصولگرایان در عرصه شوراهای شهر چیست؟

منابع، وسایل، امکانات و همچنین سمت‌ها و پست‌هایی که در اختیار مسوولان قرار می‌گیرد، بیت‌المال است و همه باید از آنها در جهت منافع ملت و منافع عمومی استفاده کنند، هرگونه استفاده شخصی، جناحی یا گروهی به‌عنوان مداخله در بیت‌المال و استفاده حرام از این امکانات است.

حال وقتی کسی به‌عنوان نماینده مردم برگزیده و در این برهه زمانی به‌عنوان یکی از اعضای هیات نظارت بر انتخابات نیز منصوب می‌‌شود باید به این نکته توجه کند که مراقب باشد تا تخلف و سوء‌استفاده‌ای صورت نگیرد، حال زمانی که این استفاده غیر قانونی به نفع یک جناح یا گروه خاص انجام گیرد، حرام شرعی است.

در این برهه زمانی عده‌ای انتخابات را مهندسی کرده‌اند و نمونه بارز آن اینگونه رد صلاحیت‌هاست و با این کار می‌خواهند رقیب را از گردونه انتخابات خارج کنند.

وقتی بیایند با یک سری اتهامات واهی و بندهای مسخره‌آمیز عده‌ای از کسانی را که اعتباری در این شهر و بین مردم دارند و همچنین زحمات فراوانی نیز برای مردم کشیده‌اند را تحت‌عنوان ابراز وفاداری به قانون اساسی رد صلاحیت بکنند، این نمونه بارز این مهندسی غلط است.

من در جلسه هم گفتم که اگر ما بند “د» ماده 26 را مبنی‌بر ابراز وفاداری به قانون اساسی به‌صورت موثق ببینیم یعنی بگوییم منظور از ابراز همان التزام است که اگر اینگونه باشد؛ اکثر نمایندگان اصلاح‌طلب هم در مجلس شورای اسلامی و هم در شورای اسلامی شهر باید رد صلاحیت بشوند.

به این دلیل که ماده 11٠ قانون اساسی، ولی فقیه را فصل‌الخطاب قرار داده است و آنهایی که در انتخابات 88 فتنه را ایجاد کردند و رهبری را قبول نکردند و به نهادهای مندرج در قانون اساسی نیز بی‌اعتنایی کرده و آنها را بی‌اعتبار شمردند امروز برای انتخابات شورای شهر تأیید صلاحیت شده‌اند، زندانیان فتنه 88 هم همین‌طور.

در آن طرف کسانی که جز افزایش ظرفیت برای انقلاب اسلامی و نظام سابقه دیگری ندارند، رد صلاحیت می‌شوند. در بین ردصلاحیت شده‌ها کسی است که خود استاد دانشگاه است و قانون اساسی تدریس می‌کند.

خانم راستگو که با لیست خودشان برای دور قبلی وارد شورای شهر شده به‌دلیل آنکه به آنها رأی نداده است با بند 29 مورد رد صلاحیت قرار می‌گیرد. من خودم عضو هیات عالی نظارت بر انتخابات بوده‌ام و بر عملکرد هیات اجرایی نظارت می‌کردیم و رد صلاحیت‌های آنها را بررسی و بسیاری را تأیید می‌کردیم ولی الان هیات نظارت عکس این عمل می‌کند.

اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها در پی چه هستند؟

همانطور که گفتم این مهندسی انتخابات است و به دنبال دو موضوع است، یکی آن که لیست ما را از حضور افراد پر رأی خالی کنند و دوم اینکه بتوانند اقدامات قانونی ما را متوقف سازند چون ما مجبوریم لیست را باز بگذاریم و به دنبال تأیید صلاحیت دوستانمان باشیم و این موضوع تنها در اثر نگاه سیاسی به نظارت و سوء‌استفاده از موقعیت و مقام است که باعث می‌شود تمام فرصت‌های ما برای تبلیغ و برای معرفی لیست از بین ببرد.

اصلاح‌طلبان برای انتخابات 14٠٠ برنامه‌ریزی می‌کنند و می‌خواهند به قول خودشان سنگر شورای شهر را فتح کنند و از این سنگر زمینه‌های پیروزی گزینه اصلاح‌طلبان برای انتخابات 14٠٠ را فراهم سازند.

استراتژی اصولگرایان برای مقابله با اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در شوراها چیست؟

اساساً هر حرکتی که به سیاسی شدن شوراهای شهر منجر شود که باعث ایجاد یک رویکرد سیاسی به مدیریت شهری نیز می‌گردد آسیب بزرگی به شهر و مردم و همچنین آینده شوراهای شهر وارد خواهد کرد. اساساً موضوعات سیاسی اعم از جناح‌های سیاسی، رسیدن به قدرت سیاسی و… را نباید از دالان شوراها عبور داد.

شورا مجموعه‌ای است برای ارتقای توانمندی برای مدیریت بهتر شهری و ارائه خدمات مناسب‌تر به شهروندان و همچنین ایجاد رفاه و اقتصاد شهری و تنها نگرش شوراها باید تأمین راحتی مردم در شهرها باشد ولی متاسفانه وقتی موضوع در بخش سیاسی قرار بگیرد آثار تخریبی شدیدی بر مأموریت‌ شوراها خواهد گذاشت و ما در جریان نیروهای انقلاب به دنبال لیستی هستیم که در عین تخصص مبتنی بر ظرفیت‌های شهری با یک دید اجتماعی و به دور از تمایلات سیاسی به شوراهای اسلامی شهر نگاه کند.

منبع: صبح نو